חלוקת ירושה אצל עו"ד

חלוקת ירושה בקרב אחים

ירושה זה נושא רגיש, בפרט כשמדובר בירושה בין אחים. לעיתים נושא זה יכול לעורר מחלוקות ואי נעימויות ואף ליצור קרע בתוך המשפחה. כיצד מתבצעת חלוקת ירושה בין אחים? איך מתנהלים במצב בו נותרה ירושה אך אין צוואה? במאמר זה נציג את כל התשובות בהתאם למקרים השונים בהם קיימת ירושה בין האחים – חלוקת ירושה בין אחים כשיש צוואה, חלוקת ירושה בהיעדר צוואה וחלוקת ירושה כשבוצע הסכם ירושה בין אחים.

מהי חלוקת ירושה בין אחים?

יש שקוראים לחלוקת ירושה בין אחים, גם בנסיבות בהם האדם יורש את ירושתו של אחיו. אולם במאמר שלפניכם נעסוק על מצב שבו ילדים יורשים את ירושתם של הוריהם שהלכו לעולמם ומחלקים ביניהם את כל העיזבון.

חלוקת ירושה על פי צוואה – חלוקת הירושה בין האחים, כשהמנוח הותיר אחריו צוואה היא פשוטה ותתקיים בהתאם למה שמצוין בצוואה. זאת גם אם נקבעו כל מיני הנחיות שמראות על עדיפות של ילד אחד על פני האחר, או במקרה קיצוני שיש נישול ברור של אחד מהילדים מהירושה. לרוב, המנוח שערך את הצוואה, יבקש לא לגרום למחלוקות או לנשל את אחד מילדיו מהצוואה, אלא להפך, הוא יעדיף ליצור שלום בית לאחר מותו ולחלק את הצוואה בצורה הגונה. כיצד? למשל ע"י חלוקת הנכסים, באופן הזה שיהיו שותפויות בנכסים וכל אחד מהילדים יירש נכס נפרד. או למשל, העדפה שמכונה העדפה מתקנת, משמע, לתת הרבה יותר לילד שקיבל פחות במהלך השנים. 

חלוקת ירושה בהיעדר צוואה – חלוקת ירושה בין אחים כשאין צוואה תהיה בהתאם לחוק הירושה. על פי חוק זה חלוקת הירושה בין אחים, כאשר לא קיים גם בן זוג לאותו אדם שנפטר, תהיה חלוקה שווה בין האחים. דוגמה לחלוקה שווה של הירושה: אם ישנם שלושה ילדים ונכס אחד, כל ילד יקבל שליש מהנכס. אם יש שלושה בתים, כל ילד יקבל בית.

חלוקה ירושה בין אחים שבוצע הסכם ביניהם – אם כן ניתן לראות שהנטייה לרוב תהייה חלוקה שווה של הירושה בין האחים, חלוקה שמונעת מחלוקות ושומרת על שלום בית. גם במקרה שיש חלוקה בין האחים על ידי הסכם שהם עצמם מחליטים עליו, חשוב להצליח להימנע מחיכוכים מיותרים. יש מצבים שילד אחד  מעוניין להתגורר בנכס, השני יבקש להשכיר את הנכס והשלישי בכלל יעדיף למכור אותו. זה מצב שעלול להגיע למחלוקות קשות ורצוי להימנע ממנו. 

מה עושים במקרה כזה?

במידה והפתרון המועדף יהיה הסכם חלוקה של עיזבון בין יורשים באמצעות עריכת הסכם של הירושה בין אחים, יהיו האחים רשאים לעשות חלוקה של הנכס כך שכל אחד מהם ייקח חלק שווה מהנכס לעצמו. חלוקה זו לא תחויב במיסים כמו מיסי מקרקעין, מס שבח או מס רכישה. לצורך כך גם אפשר לפצות את מי שקיבל מעט, מה שנקרא תשלום איזון. 

כדי להגיע למצב שעורכים הסכם שמקובל על כל האחים, חשוב להסתייע בעורך דין ירושה. הידע והניסיון המשפטי של עו"ד יסייע בצורה משמעותית לחלוקה שווה והוגנת בין האחים, חלוקה שתמנע מהם מריבות ומשקעים עמוקים שיגרמו למשבר של שנים ארוכות קדימה.

המאמר נכתב בשיתוף משרד עו"ד R.D.B המתמחה בצוואות, ירושות ואפוטרופוסות.